مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي .

مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي

نحوه رفو كردن فرش دستباف

در صورتي پاره‌گي فرش پوسيدگي چنداني نداشته باشد بهترين قاليشويي در مشهد ميتوانيم براي ترميم‌كردن فرش حاشيه‌هاي پاره‌گي آن را به هم بدوزيم.

براي اجرا اين عمل مي‌بايست پاره گي فرشمان را از بخش پايين با به كارگيري از سوزن رفوگري بلندمرتبه و نخ فرش‌بافي به صورت پس‌و‌پيش بدوزيم.

مي بايست اعتنا داشته باشيم كه راز آزاد نخ بعداز آحاد‌شدن دوخت، در بخش پشت فرشمان باقي بماند و در انتها فعاليت راز نخمان را به بلندي ۱.۵ سانتيمتر ببريم.

بعد از آن مي‌بايست دستمان را بر روي حوزه‌‌اي كه دوخته گرديده است بكشيم تا صاف گردد و شرايط برآمده نداشته باشد. در مرحله انتها تكه نواري از شيرازه را از بخش پشت بر روي حوزه‌ ترميم‌يافته مي دوزيم.

رفو كردن فرش
رفوگري فرش پاره
پوسيدگي حاشيه‌هاي فرش
در حالتي‌كه كه ساييدگي و جداشدگي فرش را به محض مشاهده آن ترميم كنيم، دوختن روكش بر روي كناره ديرين فرشمان به‌خواسته تقويت‌نمودن كناره‌هاي آن كفايت خواهد كرد. ولي در صورتيكه بخش ساييده را به اكنون خودش رها كنيم تا آن كه ساييدگي حاشيه‌هاي فرش به نصيب چله رسد، تار و پود فرش معين خواهد شد و گره‌ها يا اين كه پرز فرش درآيد مي‌بايست قسمتي از قلابدوزي فرش را ببريم و كناره‌ها را با به كارگيري از لبه و يا اين كه روكش تازه مجددا پرداخت كنيم.

در‌حالتي كه يكسري نصيب كوچك از فرشمان شكسته و ساييده گرديده باشد آستر‌كردن مجموع فرش مطلوب‌ترين طريق ترميم براي آن خواهد بود. سپس ميتوانيم بخش‌هاي ضعيف فرش را با به كارگيري از مواد سفت ترميم و رفو نماييم.برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۴۲:۵۹ توسط:حامد موضوع:

روش هاي رنگ برداري و لكه گيري فرش دستباف

 يك فرش ابريشم بهترين قاليشويي در مشهد  كه بر اثر شستشوي غير اصولي و يا استفاده غير صحيح در گير زخم آب افتادگي شده رنگ هاي سورمه اي و لاكي اين فرش در رنگ كرم تداخل رنگ پيدا كرده .به چه شكلي ميشه رنگ هاي لاكي و سورمه اي اين فرش كه در كرم آن وارد شده را اصلاح كرد؟يادگرفتن از بين بردن رنگهاي قاطي شده فرش دستباف و ماشيني براي اصلاح رنگ دادگي اين فرش ، يك نصف پياله ماست بسيار ترش آماده كردم.(ماست شيرين و تازه به دليل داشتن چربي آغشته ، مناسب اين فعاليت نيست)

و آن گاه يه خرده هيدروسولفيت(درصد استعمال از آن نياز به تجربه زيادي داراست) به ظرف ماست اضافه كردم البته با يه خرده كم آب و آن‌گاه آن محلول را به نه ادغام كردم.

بهتر مي‌باشد اين مواد مقطع كوتاهي بعد از هم زدن بماند ، تا فعل و انفعالات شيميايي آن كاملا صورت گيرد و به اصطلاح جا بيفتد و آن گاه استفاده شود.
چرا فرشهاي دستباف نياز به رنگبرداري دارا‌هستند؟نسبتاً 80 درصد قاليهاي دستباف پس از تماس با آب و مايعات از خود رنگ پس ميدهند و معمولا رنگهاي تيره وارد قسمتهاي روشن قالي شده و شكل بدي به گلها و

نقشه قالي ميدهد.تداخل رنگ فرشهاي دستباف معمولا بر اثر مواردي چون: ريختن آب در منزل روي فرش-تركيدن لوله و نشتي فاضلاب -شستن اشتباهي قالي دستباف بدون مواد

شوينده لازمه در منزل و يا قاليشويي هاي غير مجاز و فارغ از تجربه صورت ميدهد

بهتر هست در شرايطي‌كه مي خواهيد قاليتان را در منزل بشوييد قبل از شروع شستشو امتحان كنيد قالي رنگ مي دهد يا خير براي اين كار:يكي‌از گوش پاك كن را برداريد و آنرا خيس نمائيد(ترجيها آب ولرم)بعد از آن سر گوش منزه كن را روي قسمت هاي رنگي فرش بغلتانيد و اينكار را 10 ثانيه تكرار نمائيد بعد

در شرايطي كه رمز گوش منزه كن رنگي شد قالي شما رنگ مي‌دهد در غير اين صورت رنگ قالي شما ثابت است.

لكه برداري:فرشهاي دستبافت به علت به كار گيري از پشم - كرك و اليافت طبيعي ديگر در بافت در صورتيكه بعد از لكه شدن سريع اقدام نشود لكه قالي ماندگار گردد و براي تميز

كردن به لكه برداري تخصصي بوسيله افراد زبده نياز داراست.و اما بهترين شيوه براي سريع از در ميان بردن گونه هاي لكه از روي قاليبراي از در بين بردن لكه هايي مانند چايي - نوشابه- چربي -قهوه و .... سريعا پس از بوجود آمدن لكه پاره اي كف با مايع ظرفشويي و آب درست مي كنيد و با به كارگيري از

اسفنج و يا اسكاج تميز قالي را منزه ميكنيد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۰۴:۳۷ توسط:حامد موضوع:

روش تميز كردن لكه فرش در منزل

همانگونه كه توضيح داديم هر لكه اي بهترين قاليشويي در مشهد  با روشي مختص به خويش منزه ميگردد ولي بهتر ميباشد بدانيد كه كليه لكه ها بايستي در به عبارتي لحظه اي كه توليد مي شوند، از في مابين بروند و تزكيه لكه هاي ديرين كاري طاقت فرسا‌خيس ميباشد و مواد شيميايي قدرتمند‌تري ما يحتاج دارااست كه ممكن ميباشد به فرش شما زخم بزند. نكته بعدي اين ميباشد كه در همگي ي لكه هاي مايع بايستي در به عبارتي در آغاز با به كارگيري از يكپارچه نخي يا اين كه يك حوله كم آب كه بتواند به خير و خوبي رطوبت را جذب نمايد به كارگيري نمائيد.

در‌اين‌صورت مي توانيم وسعت متعددي
زيادي
متعددي
 از رطوبت را كه هنوز به اعماق الياف فرش نرفته اند را از در بين ببريم. قابل ذكر ميباشد كه در طي اجرا اين فعاليت از مالش دادن يا اين كه فشردن حوله يا اين كه پارچه بشدت دوري كنيد چون اين عمل منجر جذب لكه در اعماق فرش ميشود.

تزكيه لكه نوشابه از فرش
تزكيه لكه نوشابه از روي فرش يكي گرفتاري هاي مهمي ميباشد كه هر خانم منزل داري ممكن ميباشد يكبار آن را تجربه نموده باشد و اين مسئله آنجايي خيلي اصلي و حساس مي‌گردد كه لكه نوشابه بر روي فرش دستباف و فرش هاي باارزش شما ساخت گرديده باشد. در شكل ساخت و ساز لكه نوشابه يا اين كه دلستر بر روي فرش راهكارهاي متفاوتي داريم كه موثرترين آن‌ها را به دنبال به شما خوا هيم اعلام كرد.

در شرايطي كه لكه نوشابه بر روي فرشتان جديد باشد، مي بايست سرعت فعاليت داشته باشيد و در به عبارتي نخست لكه نوشابه اي كه روي فرشتان ميباشد را با حوله اي منزه و كم آب و اما سواي فشار يا اين كه مالش پاك نماييد آن‌گاه آن حيطه را با آب سرد اسپري نماييد (نوشابه چسبندگي متعددي داراست و آب سرد اين چسبندگي را از ميان مي برد) بعداز تر شدن فرش، مجدد از پارچه حوله اي به كار گيري فرمائيد و اين فرآيند را تا فرصت تميز شدن بدون نقص نوشابه از فرشتان ادامه دهيد.

در صورتي‌كه لكه نوشابه نو نباشد، بايستي از شوينده هاي شيميايي به كارگيري نمائيد. 1 قاشق ريكا و 1 جام آب گرم را در يك قوطي بريزيد و آنرا روي لكه اسپري فرمائيد. در مرحله آن گاه با يك دستمال روي فرش بگذاريد تا رطوبت مازاد را جذب نمايد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۴۳:۰۰ توسط:حامد موضوع:

پاك كردن لكه چاي از روي فرش با جوش شيرين

آن تيم از عده اي كه در منزل خويش كودك بهترين قاليشويي در مشهد  كوچك دارا‌هستند، همواره با خطاها بزرگي روبه رو مي‌شوند كه يك كدام از آنها ريختن چاي بر روي فرش ميباشد. چاي جزو آن تيم از آب ميوه هايي ميباشد كه لكه متعددي را از خويش بر مكان ميگذارد. به همين انگيزه از دربين بردن لكه هاي مرتبط با آن فعاليت رنج به حساب مي‌آيد. طرز هاي مختلفي وجود دارا‌هستند كه با به كار گيري از آن مي اقتدار اين لكه ها را از دربين پيروزي.

به خيال و خاطر اهميتي كه‌اين قضيه به خويش تخصيص داده ميباشد قصد داريم تا پيرو اين مقاله شما‌را با يكسري راه حل ويژه آشنا كنيم. به كار گيري از جوش شيرين، سركه سپيد، آب گازدار، پوره و… در ميان اين مورد ها قرار مي‌گيرند كه هركدام از آنها طريق هاي استعمال خويش را دارا هستند كه پيرو اين مقاله به تحليل بدون نقص آن خوا‌هيم پرداخت.

طريق هاي تزكيه لكه كهن چايي از فرش
براي تزكيه لكه ديرين چايي از فرش مي‌توانيد به يك كدام از پنج طريق هاي ذيل فعاليت فرماييد:

جوش شيرين براي تزكيه لكه ديرين چايي از فرش
داخل يك پياله يك واحداندازه گيري جوش شيرين بريزيد.
يك دست ي منزه و قابل انعطاف را تر نمائيد.
پارچه را روي جوش شيرين قرار دهيد تا به آن آغشته خواهد شد.
پارچه را روي محل لكه ي سابق چاي بسابيد.
آن نصيب را با آب سرد شست و شو دهيد.
در شرايطي كه موردنياز ميباشد اين عمل را تعدادي درجه اعمال دهيد تا لكه به نيكي تميز خواهد شد.
براي كم آب كردن آن پارچه ي منزه و كم آب ديگر را تهيه و تنظيم فرمائيد و با وارد كردن ضربات بوسيله آن به محل شسته گرديده خيسي اش را بگيريد.
تزكيه لكه سابق چايي از فرش

سركه سپيد براي تزكيه لكه ديرين چايي از فرش
باطن يك پياله يا اين كه فنجان نصف واحد اندازه گيري سركه سپيد مقطر بريزيد و به آن نصف واحد اندازه گيري آب اضافه فرمائيد و آنان‌را به خير و خوبي باهم ادغام نماييد. براي هم زدن شان مي‌توانيد از يك بطري و يا اين كه مكان نوشابه ي پاك به كارگيري فرماييد.
مخلوط را روي محل لكه بريزيد و آن را با ياري يكپارچه ي پاك مالش دهيد
محل را بعد از شست و شو با مخلوط به خير آبكشي نماييد.
سركه، مايع كاسه شويي و آب براي تزكيه لكه ي سابق چايي از فرش
داخل يك پياله به اندازه ي يك ق غ خوري مايع پياله شويي و يك ق غ خوري سركه بريزيد و هم بزنيد آن گاه دو واحد اندازه گيري آب به آنها اضافه نمائيد. توجه فرمائيد كه‌اين نسبت ها رعايت شوند و دماي آب نيز سرد باشد.
يك دست ي كم آب و پاك تنظيم نماييد و آن را با محلول به دست آمده آغشته نماييد. آنگاه آن را روي محل لكه چاي بماليد تا آن را از در ميان برنده شود.
بهتر ميباشد كه پارچه ي منزه و كم آب نيز داشته باشيد تا با ياري آن جلوي پخش شدن لكه به دور و اطراف را بگيريد.
بعد از اين عمل محل را آب كشي فرماييد و توجه فرمائيد كه محلول تماما با آب شسته گردد.
در شكل لزوم اين كار را تا محو شدن بي نقص لكه تكرار فرماييد.پ
آب گازدار و نمك براي تزكيه لكه سابق چايي از فرش
محل لكه ي فرش را مملو از نمك نماييد و روي آن پاره اي آب گازدار اضافه فرماييد.
به مقطع يك دقيقه حوصله نماييد تا ادغام روي لكه بماند.
بعد از آن يكدست ي پاك و كم آب روي محل قرار دهيد تا آب گازدار را جذب نمايد.
در مرحله ي پايان محل لكه رابا آب سرد شست و شو دهيد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۰۱:۰۲ توسط:حامد موضوع:

لكه بر فرش نانو

اتفاق عجيبي كه به تازيگي صورت داده بهترين قاليشويي در مشهد هست شستشوي فرش با مواد نانو هست. اين مواد شستشو علاوه بر امداد در شستشوي فرش براي از دربين بردن لكه هاي سابق و عميق سبب ميگردد در كثيف شدن مجدد فرش كمك كند. و شستشوي بعدي را به تعويق بياندازد. شستشوي فرش با مواد نانو صنعتي نوين در قاليشويي است كه به كارخانه هاي قالي شويي كمك كرده تا خدمتي نو در دست مردم قرار دهد.

با توجه به اينكه اين ماده هاي شوينده گران است. در كمتر كارخانه مشهود است كه با مواد شوينده نانو قالي بشويند. از لحاظ اقتصادي شستشوي مقرون بصرفه شايد نباشد. از همين رو براي شستشوي فرش هاي دستباف و ارزشمند بيشتر در خواست مي‌گردد.شستشوي فرش با مواد نانو
شيوه شستشو با مواد شوينده نانو بدين صورت مي باشد كه بعداز اعلاشويي از اين مواد استعمال مي‌شود. اين مواد علاوه بر براق كردن فرش. باعث از بين رفتن بوي بد فرش نيز مي‌گردد. بعداز شستشوي فرش امداد ميكند تا از بيدخوردگي ها و قارچ ها محافظت كند.

اينكه ميگويند فرش بعداز شستتشو با مواد نانو ديگر آلوده و كثيف نمي شود تا حدود درست است اما مي بايست به‌اين موضوع اعتنا كرد كه با ماندن لكه روي فرش به برهه زماني زمان بر منجر ميگردد در ماده شوينده نفوذ كنند. پس سفارش ميشود بعداز شستشوي فرش با مواد نانو اجازه ندهيد لكه به بازه زمان بر روي فرش بجا بماند.

شستشوي مبل با مواد نانو
علاوه بر شستشوي فرش با مواد نانو اخيرا مبلمان نيز با مواد نانو قابل شستشو مي‌باشند. خشكشويي مبلمان در منزل با مواد شستشو نانو شسته ميگردند. اين نوع شستشو نه صرفا سبب ساز مي گردد لكه ها و كثيفي بدون نقص از بين برود. پس از شستشو نيز از كثيف شدن مجدد آن دوري مي نمايد.

كارخانه قاليشويي اديب ارائه دهنده خدمات آپ ديت در صنعت قالي شويي ، اعلاشويي ، نانو شويي ، شامپو شويي و … ميباشد. اديب با تمركز به رعايت حقوق و دستمزد مصرف كنندگان از مواد شوينده درجه يك و استاندارد به كارگيري مي نمايد.

همين حالا مي توانيد در قاليشويي آنلاين اديب رزرو خود را اجرا دهيد و از خدمات ويژه اديب با تخفيف ۲۰ درصدي بهره مند گرديد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۵۹:۵۶ توسط:حامد موضوع:

انواع طرح و نقش در فرش اصيل ايراني

طرح محرمات به طرح‌هايي در فرش اطلاق مي شود بهترين قاليشويي در مشهد  كه قطعاتي از يك نقشه در طول فرش تكرار مي شود و عرض فرش در متن به چند رديف تقسيم مي گردد و هر رديف آن از رنگ و طرح مشخص از نخست تا انتهاي فرش ادامه پيدا مي‌كند و به طور رويكرد راه و روش ترسيم مي شود. اين طرح در بعضي از نقاط كشور‌ايران به نام قلمداني مشهور مي باشد.تيم‌هاي فرعي طرح محرمات عبارتند از قلمداني سراسري، گل ريز با مورد يك رنگ و بته با مورد الوان.

فرش طرح محرمات

فرش‌هاي با طرح هندسي
دراين طرح از انواع اشكال هندسي به كارگيري ميشود، معمولاً خطوط زاويه دارند و بطور دوراني و قوسي شكل جنبش نمي كنند.مجموعه‌هاي فرشي اصلي اين طرح عبارتند از: هندسي بندي قابي، هندسي ترنجدار، هندسي محرمات، هندسي لچك ترنج (شاخه شكسته)، هندسي كف معمولي، هندسي خطائي، هندسي ستاره (موزاييك)، هندسي خاتم شيرازي و هندسي جوشقاني.

فرش طرح هندسي

فرش‌هاي طرح تلفيقي
علاوه بر طرح‌هاي نامبرده بالا كه هريك براي خود داراي نام‌هاي مشخص و معين هستند و تاريخچه قابل توجهي دارند به مرور زمان طرح‌هاي ديگري هم از تركيب و تلفيق دو يا چند طرح بوجود آمده هست. از دسته هاي فرعي اين گونه طرح‌ها مي‌اقتدار طرح‌هاي شاخه پيچ ترنجدار، سلسله‌اي ترنج دار، تلفيقي لچك ترنج، گلداني بند اسليمي، تلفيقي فريم فابي، تلفيقي پس زمينه، تلفيقي ترنجي تيم گل، تلفيقي سبزي فعاليت، تلفيقي ترنجدار، تلفيقي ترنجي كف ساده، تلفيقي لچك ترنج كف معمولي، تلفيقي لچك ترنج سبزي كار كف ساده وتلفيقي بندي گروه گل را نام موفقيت.

فرش طرح تلفيقي

در نقطه نهايي يادآور مي‌شوم استعمال از اين طرح‌ها هم در فرش‌هاي دستباف و هم در فرش‌هاي ماشيني ايراني مرسوم مي باشد و از اين حيث مي‌اقتدار اعلام كرد تفاوتي در ميان فرش دستباف و ماشيني وجود ندارد لذا براي معرفي طرح‌ها هم از نمونه‌هاي فرش ماشيني و هم از نمونه‌هاي فرش دستباف استعمال كردم. اما نبايد فراموش كرد، فرش دستبافي كه با طرح و نقشه اصيل ايراني و با الياف و رنگ طبيعي و بافته شده، گنجينه ايست كه در هيچ جاي دنيا لنگه‌اش پيدا نمي‌شود.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۴۵:۴۱ توسط:حامد موضوع:

همه چيز درباره فرش ماشيني

در‌حالتي كه قصد خريد فرش ماشيني را داريد بهترين قاليشويي در مشهد  و ميخواهيد فرشي بادوام و كيفيت عالي را با ويژگي هاي خاصي خريداري كنيد با ادامه اين نوشته ي علمي همراه باشيد . در اين نوشته‌علمي شما عزيزان را با مضمون‌ شانه و تراكم در فرش ، نقش شانه و تراكم فرش ، فرق فرش 700 شانه با 1200 شانه و ... آشنا مي‌كنيم و مي‌توانيد بهترين شانه براي فرش و بهترين تراكم براي فرش ماشيني را گزينش و خريداري فرماييد.
يشتر افراد در خريد فرش ماشيني با اين سوال رو برو مي گردند كه فرش چندين شانه بخرم ؟ يا فرش تعدادي شانه خوب مي‌باشد ؟
شانه و تراكم فرش
هر فرش ماشيني داراي دو مشخصه مهم يا به عبارتي داراي دو نوع تراكم مي باشد ، تراكم عرضي و تراكم طولي . تراكم عرضي يا شانه فرش به تعداد گره يا ريشه در هر متر مربع از عرض فرش و تراكم طولي فرش به تعداد ريشه يا گره در هر متر مربع از طول فرش را مي گويند .نقش شانه و تراكم در فرش ماشيني
هرچه شانه و تراكم در فرش ماشيني بيشتر باشد ، فرش ريزنقش تر و سفت تر مي گردد و همچنين دوام و ماندگاري بيشتري نيز داراست . فرش ماشيني 1200 شانه تراكم 3600 در‌اين تيم از فرش ها جاي‌دارد زيرا بالاترين شانه در فرش ، 1200 است و بالاترين تراكم فرش ماشيني تا به امروز فرش تراكم 3600 ميباشد . فرش هايي كه شانه و تراكم بالايي دارند نسبت به فرش هاي 700 شانه و 500 شانه ، خاب نرم و لطيف تري دارا‌هستند . در نتيجه با افزودن شانه و تراكم در فرش ، از ارتفاع نخ خاب آن كاسته شده و بر لطافت و زيبايي آن اضافه ميگردد . ولي اين پاراگراف به‌اين مضمون‌ نيست كه فرش هاي 700 شانه خاب سفت و زبري داشته باشند بلكه فرش هاي هفتصد شانه نيز به دليل داشتن خاب بلند ( 10 ميلي متر ) بسيار شل و داراي نرمي خاصي مي‌باشند.فرش 700 شانه يا 1200 شانه؟
افرادي كه لطافت و زيبايي فرش را در حق اولويت خود قرار داده اند و مي‌خواهند فرشي بادوام را خريداري كنند پيشنهاد ما به شما عزيزان ، فرش ماشيني 1000 شانه يا 1200 شانه هست . زيرا اين فرش ها نسبت به ديگر فرش هاي ماشيني طول عمر بيشتري دارا‌هستند . و اشخاصي كه به‌دنبال فرشي جذاب هستند تا فضاي خانه را زيبا جلوه دهد فرش ماشيني 700 شانه مناسب ترين فرش براي چينش هاي امروزي است . به دليل پايين بودن ارزش اين فرش ها نسبت به فرش هاي 1200 شانه ، متقاضي ها زيادي دارند و همگي ساله تعداد زيادي از فرش هاي هفتصد شانه در بازار فرش ماشيني به فروش مي‌رسد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۴۸:۲۱ توسط:حامد موضوع:

آشنايي با بيش از 22 نوع از بهترين سبك هاي فرش دستباف

 همان طوري كه در‌اين شكل نمايان هست بهترين قاليشويي در مشهد كليه پودهاي بافته شده در فرش، چه پودهاي دروني و چه پودهاي بيروني،تمامي داراي ريشه خاب ميباشند. اين بافت از مهم ترين و مشهور ترين بافت هاي گزينه فرش ميباشد و به دليل فشردگي ساختار فرش در سمت طولي (تاري)،براي بافت فرش هاي كيفيت عالي و تراكم بالا مناسب ميباشد. در اين نوع بافت، نخ هاي خاب مرده مي‌توانند به يكي از دو صورت تحت در داخل ساختار فرش قرار گيرند:

۱-«نخ خاب مرده شناور»[۱] مطابق شكل (۴-۳۸ الف).در اين‌حالت نخ هاي خاب مرده به صورت شناور در تحت لايه مورد فرش تحت رها هستند تا د رنقاط بعدي فرش مجدداً وارد بافت شوند.

۲-«نخ خاب مرده درگير»[۲] مطابق شكل (۴-۳۸ ب). در‌اين‌صورت نخ هاي خاب مرده به صورت صاف در ميان نخ هاي پود تويي و بيروني جاي ميگيرند. در چنين وضعيتي ، حركت نخ هاي خاب مرده درگير شبيه به حركت نخ هاي چله سفت باف فرش مي‌باشد.

لازم به ذكر است كه در بافتن فرش هاي تك پودي مي توان از تركيبي از خاب هاي مرده شناور و درگير نيز بهره برد.

[۱] Float Dead Pile

[۲] Incorporated Dead Pile

-ساختار بافت تك پودي

(الف) خاب مرده شناور (ب) خاب مرده درگيربا اندكي تغييرات در ساختار بافت تك پودي مي قدرت بافت هاي جانبي را ايجاد كرد كه هر مورد ويژگي هاي خاصي نيست به بافت تك پودي متداول دارند.بافت هاي تك پودي جانبي عبارتنداز:

الف-بافت تك پودي با «گره جفتي»(Double Knot):

ساختار اين نوع بافت، در شكل (۴-۳۹)آمده مي باشد. در واقع، در‌اين بافت به جاي يك نخ خاب، دو نخ خاب به دور يك نخ پود مي پيچد.از اين تكنيك (گره جفتي) مي توان براي افزايش تراكم فرش تا دو برابر بهره مند شد كه البته مي تواند باعث به ساخت «حلقه»[۱] نخ خاب در پشت فرش گردد.

[۱] Loop


 
ساختار بافت تك پودي با گره جفتي
ب-بافت تك پودي با «خاب تركيبي»(Mix Pile):

يك نوع ديگر از بافت تك پودي است كه ساختار آن در شكل (۴-۴۰)آمده است. از تكنيك خاب تركيبي براي تركيب دو رنگ در يك نقطه خاب مي توان بهره مند شد كه در مقايسه با به كارگيري از دو رنگ در طرح فرش، نماي بهتري داشته،در عين اكنون سبب ساز مي‌شود تا پشت فرش هاي رو و پايين رنگ يكساني نداشته باشند.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ تير ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۰۰:۳۶ توسط:حامد موضوع:

ساختار فرش ماشيني

در سال ۵۷ تني چند از متخصصان بهترين قاليشويي در مشهد  صنعت نساجي  و دست‌اندركاران صنعت فرش ماشيني و همينطور پاره‌اي از سوله‌داران كه تا آن مجال در فن‌هاي ديگر نساجي فعال بودند به تفكر ساخت و ساز واحدهاي تازه فرش ماشيني افتادند و كارخانجاتي از قبيل قالي سليمان، فرش مشهد، فرش شيراز (دناژ)، فرش مازندران، فرش باستان و ستاره بيابان و يك‌سري ديگر در اطراف مرز و بوم و با ماشين‌هاي مرتبط با آن مجال مثل وندويل ALD۶۱ و AL۱ و TEXTIMA استارت به فعاليت نمودند و از همين‌جا سير تحول فرش ماشيني در قسمت سري و توقف يك كدام از بعد از ديگري كارخانجات بلندمرتبه جان دار پايين پوشش دستگاه‌هاي دولتي شروع شد. با جابجايي تدريجي متخصصان شاغل در سوله‌هاي والا به سوله‌هاي بچه رقابت جديدي در موضوع ساخت و ساز فرش ماشيني دربين واحدهاي قسمت محرمانه درگرفت، اما تحول مهم در صنعت فرش ماشيني در سرزمين از سال ۶۵ آغاز شد كه‌اين سير تحول موجب ساخت و ساز بيشتراز ۱۶۰۰ واحد كوچك و تبارك خالق فرش شويد كه اكنون سرگرم رقابتند.

مقاله داراي ربط: گونه هاي گليم فرش ماشيني و دستباف

سبك فرش ماشيني
فرش ماشيني طرح ابريشم
ساختار فرش ماشيني
فرش ماشيني از ديد طرح، رنگ بندي و مال نخ قادر است به يك سري قسمت تقسيم شود. كتف و تراكم نيز دو عنصر جداناپذير در تيم بندي فرش هاي ماشيني مي‌باشند. براساس همين دو عنصر مي اقتدار اذعان كرد تيم بندي فرش ماشيني به‌اين شكل ميباشد: فرش هاي ۵۰۰ كتف كه اما ديگر جايگاهي دربين بازار ندارند، ۷۰۰ كتف و ۹۰۰ كتف و ۱۰۰۰ كتف و ۱۲۰۰ كتف كه اخيرا وارد دنياي فرش و فرش بافي گرديده اند و گزينه استقبال توليدكنندگان و مصرف كنندگان داخلي و فرنگي قرار گرفته اند. اما لازم به ذكر ميباشد كه هركدام از اين دسته ها خويش بر پايه ي رنگ و يا اين كه تراكم به يك‌سري قسمت تقسيم ميگردند. امروزه در اكثر اوقات فرش هاي ماشيني از ۸ و يا اين كه ۱۰ رنگ استعمال مي نمايند، كه سازه به ذوق و سليقه طراح، تلفيق و آميزش رنگ ها با يكديگر شكل مي پذيرد.

در پيشين طراح در اكثر زمان ها فرش هاي ماشيني از طرح هاي لچك ترنج استعمال مي نموده و كمتر به تاءمل تلفيق و يا اين كه ابتكار برنامه اي جديد و تازه بوده ميباشد. البته امروزه مشهود است كه فرش هايي با تلفيق طرح ها و نقوش سنتي و امروزي آميزه اي از خلاقيت و اختراع را به اكران ميگذارند، طرح هايي كه ديده هر خريداري را به خويش جلب مي كند. كمپاني پباده سازي فرش زروان نيز با به كار گيري از گروهي داراي تخصص و ماهر درخصوص پباده سازي فرش تلاش نموده تا تلفيقي از طرح هاي سنتي و امروزي را به بازار عرضه دهد تا هم ضوابط و اصول پباده سازي سنتي اهل ايران نگهداري شود و هم با تكنيك هاي هوشمندانه بتواند طرح را بسته به ذوق وسليقه مشتري به سمت امروزي بودن سوق دهد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۴۲:۰۸ توسط:حامد موضوع:

روش هاي جادويي تميز كردن لكه از روي فرش و قاليچه

يكي مشكلاتي كه براي فرش ها ممكن ميباشد بهترين قاليشويي در مشهد رخ بدهد به وجود آمدن لكه هاي متعدد روي آنها مي‌باشد. تزكيه هريك از اين لكه ها نيز روشي منحصربه‌فرد به خودشان را دارا‌هستند به دليل آن كه در شكل عدم توجه ممكن ميباشد فرش از آنچه است وخيم خيس گردد. در اينجا به نحوه تزكيه تني چند از اين لكه ها اشاره مي‌كنيم.

به طور همزمان با فرا وصال سال جديد و فرمان خطير منزل تكاني يك كدام از وسايل خانه كه تمامي ميخواهند مرتب و آراسته باشد فرش هاي منزل ميباشد، شما مي‌توانيد با استعمال از محلول هاي خانگي گونه هاي لكه ها را از روي فرش ها پاك كرده و براين اساس منزل را مهياي پذيرايي از مهمان ها فرماييد.

لكه فرش

تزكيه لكه هاي متعدد از روي فرش

فرش به جهت دارا بودن سطح بزرگ اكثر اوقات مبتلا آلودگي مي‌گردد و مستلزم حفظ و رسيدگي هست تا زيبايي خويش را مراقبت كرده دچار زخم نشود، اما در شرايطي‌كه به عوارض گوناگون فرش منزل شما در گير لكه و كثيفي شد به آساني با اين مواد بسته به نوع لكه آن را منزه نماييد.

لكه چاي و قهوه
يكي از اصلي ترين دلايل آلودگي فرش ها بوده و ميتوانيد با ريختن مقداري ماء الشعير برروي سطح لكه به آساني اثر چاي و قهوه را از روي آن پاك نماييد. ممكن ميباشد تا منزه شدن بي نقص لكه بدون چاره گرديد يك‌سري توشه ريختن ماء اشعير و كشيدن دستمال مرطوب بر روي فرش اين عمل را اعمال دهيد، البته از فايده شگفت زده مي شويد.

لكه هاي كهن و سمج
اين لكه ها به مشقت منزه مي گردند و هرچه از فرصت تشكيل آن‌ها بگذرد طاقت فرسا خيس تميز ميگردند، براي تمييز كردن و لكه زدايي اط فرش و كفپوش ميتوانيد از مقداري محلول آمونياك به كار گيري فرماييد و با ريختن آن بر سطح موضع و اذن دادن براي كم آب شدن و تزكيه بوسيله اسفنج مرطوب و مجدد شستشو با آمونياك لكه ها را تماما از بين ببريد.

محلول باورنكردني براي تزكيه اكثر لكه ها
استعمال از محلول سركه و نمك سپيد يا اين كه سركه و پودر ذرت براي تزكيه بسياري از لكه ها اعجاز مي نمايد و فارغ از زخم به بافت فرش يا اين كه كفپوش لكه را از دربين ميبرد. براي از دربين بردن بوي سركه از فرش مي توانيد يكسري توشه با دستمال نم دار سطح را منزه فرماييد يا اين كه فرش را در جوار فروغ خورشيد قرار دهيد تا بو تماماً از در بين برود.

رنگ نگارگري خردسال ها، آب ميوه و لكه صيفي جات
هيچ مكان نگراني نيست و شما ميتوانيد فقط با تركيب سركه سپيد و كمي آب و سپري كردن زمان و صبر اين لكه ها را تميز نماييد منوط براينكه نگذاريد لكه ها كهنه گردد و به محض توليد لكه آن را منزه فرمائيد.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۰۴:۳۶ توسط:حامد موضوع: