مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي .

مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي

گليم چيست و نحوه شستشوي گليم


گليم و بافت دست هايي از   بهترين قاليشويي در مشهد  اين قبيل براي ما ايرانيان علاوه بر استعمال به صورت سنتي اش براي پوشاندن زمين يا اين كه ديوار ، قيمت هنري خاصي داراست. متاسفانه اين قبيل صنعت هاي دستي علاوه بر مقاومت بالا در صورتي‌كه به‌خير و خوبي نگه‌داري نشوند به جهت مواد نخستين طبيعي به‌كاررفته در خويش (كه اكثر زمان ها ابريشم، گيسو بز، پشم گوسفند يا اين كه ديگر حيوان‌ها اهلي ميباشد) زمان‌فرصت متعددي را دوام نخواهند آورد، به اين ترتيب نگه‌داري صحيح و شناخت با طريق شستشوي گليم امري اصلي به شمار مي رود كه در‌اين مقاله به آن مي پردازيم.

به عبارتي‌طور كه ذكر شد گليم ها مقاومت بالايي دارا هستند ولي نحوه نگه‌داري و مصرف شما بسيار در بازه زماني‌مجال يكپارچگي بافت آن اثر دارااست و بدين ترتيب نياز به مراقب ويژه‌اي براي نگه‌داري، شستشو و نظافت كردن آن ميباشد. همچنان كه پيشنهاد ميكنيم به‌هيچ‌تيتر از شوينده‌هاي قادر و ابزار چيره و وحشتناك براي پاك كردن آن استعمال نكنيد، درين مقاله شمارا با شيوه هاي بي آلايش‌خيس شستشوي آن در منزل آشنا خوا‌هيم كرد.

گليم چه مي‌باشد و طرز شستشوي گليم
گليم چه است و شيوه شستشوي گليم
گليم چه است؟
گليم يا اين كه به گويش انگليسي kilim از لغت تركي kili به معناي پشم يا اين كه موي گرفته‌شد‌ه‌است، گليم‌بافي يك كدام از اشكال صنعت هاي‌دستي زيراندازي و پوششي به شمار مي رود كه تاروپود به كارگيري‌گرديده در آن اكثر وقت ها از پشم و مو حيوان ها اهلي گرفته‌گرديده و برخلاف فرش و قالي گره و پرز در آن نيست. نواحي گوناگون كشورمان سازه به فرهنگ و تمدن، رسوم و نياز ناحيه خويش از طرح و مواد نخستين متفاوتي در گليم‌هاي خويش به كار گيري مي‌نمايند كه اكثر اوقات از هم قابل‌تشخيص مي‌باشند كه داراي شهرت‌ترين آنها عبارت‌اند از:

گليم شاهسوَن
گليم لري
گليم بلوچ
گليم مازندراني
گليم هرسين
گليم قشقايي
عشاير و بافندگان گليم براي اندازه آن محدوديت ندارند و بسته به نياز خويش از آن به‌تيتر زيرانداز، پوشش ديوار، روانداز براي حيوان ها باركش به كارگيري مي‌نمايند بااين‌درحال حاضر امروزه از گليم به‌تيتر يك پوششي پست­‌امروزي و خوشگل براي چيدمان منزل‌هاي اهل ايران نيز استعمال ميشود.


برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ خرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۲:۰۰:۱۱ توسط:حامد موضوع:

{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :