مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي .

مرجع رسمي مقالات كاربردي قاليشويي

خدمات ريشه زني فرش ماشيني و دستباف در قاليشويي

نحوه خريدن نخ براي مغزي نوع نخستين در قالي تخت بهترين قاليشويي در مشهد  و نيم لول: در آغاز نخ منحصربه‌فرد چله را سوزن مي كنند و به نحوه اي كه گفته شد، در صورتي‌كه قالي 35 رج باشد از نخ چله 45 رج استفاده مي كنند (ولي به صورت يك لا) و دو سر نخ را به هم نزديك نمي گردد، بلكه يك راز نخ بلندتر از رمز نخ ديگر مي‌باشد.
طرز ريشه دوزي به نحوه مغزي نوع نخستين در قالي تخت و نيم لول: سر نخي كه سوزن دارد به ميخي كه رو به روي قالي نصب شده گره زده ميگردد و سوزن وارد اولين رديف گره ها ميگردد. سوزن را از چندين رج بالاتر، پس از عبور از پودها و گره ها خارج كرده و به صورت مورب وارد رديف كناري مي كنند. بعد از آن سوزن را در امتداد گره ها عبور داده و از كناره قالي خارج مي كنند و دوباره نخ چله دور ميخ گردانده و وارد رديف سوم كه گره دوم مي‌باشد ميگردد.
ريشه دوزي قالي به طريق مغزي نوع دوم:
روش آماده نمودن نخ چله براي مغزي نوع دوم: در آغاز، نخ چله را، مثلاً در صورتي قالي 20 رج باشد از نخ چله 60 رج به كار گيري مي كنند. در‌اين‌حالت‌ نخ چله 60 رج را باطن سوزن نموده آن را به صورت S و Z مي تابند تا نخ به دست آمده به صورت نخ 30 رج شود. از طرفي ديگر، بايستي مسلماً نخ چله يك مقدار از نخ قالي نازك تر باشد. از همين نخ، به عنوان نخ چله مغزي به كارگيري مي شود.
ريشه دوزي در قالي لول به شيوه مغزي نوع دوم: ابتدا قالي را به صورت معمول مهيا مي كنند و راز نخي را كه در داخل سوزن تابيده شده است، به ميخ رو به روي قالي گره زده و يكي‌از چله هاي قالي را با درفش درآورده و با قيچي آن را بريده و به جاي آن سوزن را درون گره ها مي كنند و تعدادي رج تحت تر سوزن را از قالي خارج ميسازند. پس از آن، از همان محل درآوردن سوزن، سوزن را درون قالي مي كنند در همان اوليهِ تار كشيده شده قبلي سوزن را حركت داده و از گوشه قالي از همان گره نخستين خارج مي سازند. آنگاه، دور ميخ عبور داده و وارد گره كناري مي سازند و همه همت تاركشي اوليه را در قسمت هاي مورد نيازبراي ريشه دوزي اعمال مي كنند.

برچسب: بهترين قاليشويي در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۴۴:۳۱ توسط:حامد موضوع:

{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :